EMLAKTA DURGUNLUK,KONUT VE GAYRİMENKUL ALIŞ-VERİŞİ NASIL YENİDEN CANLANIR?(2)

Beklendiği gibi yıl sonuna yaklaşıldıkça gayrimenkulde ihtiyaç alım ve satışlar dışında hareket görülmüyor.Ekonomik sebeplerden dolayı durağan seyir  mecrasına girmiş bulunmaktadır.Buna ek olarak mevsim etkisi de hissedildiğinde durağanlığın gayrimenkul için daha çıkmaza dönüştüğünü görmek mümkün.

Ekonomik kaynaklar ve yazar çizerlerin çokça yazıp çizdiği şeyler herkese bu durgunluğu açık ve seçik anlatıyorlar.Bilinmeyen bir olgu değil.diğer duyuru yazılarımızda da zaman zaman bunlara biz de dikkat çekmeye çalışmıştık.

Sürecin adını alım gücündeki zayıflık,fiyatlardaki maliyet kaynaklı yükseklik olarak tanımlamıştık.Yani ortada gürül gürül akan bir dere derenin bu yanında düşük seviyede duran alıcı derenin diğer tarafında yüksek ve orada da duran satış malları.Bu durumda yüksek risk ve büyük zorluklar gögüslenmeli ki,bu nehir aşılabilsin.Bunu göze alan alıcı pozisyon pek mümkün görünmüyor.

Sadece bir istisnadan bahsetmiştik;o da:zorunlu alış-satışlar! Ne demek zorunlu alış-satışlar.Gayrimenkulde ekonomik olarak kaynakları zorlanan insanlar,müteahhitler,iş sahipleri vs. kaynak temini için diğer deyişle sıcak nakit paraya bir an önce kavuşmak için zararına da olsa bir malı elinden çıkarması olayıdır.Ki,bu piyasa için öncelikli gösterge olmaz,belirleyici olmaz ancak piyasayı olumsuz etkiler.

Peki alıcı neden zorunlu alış yapar? Alıcı mevcut koşulları,evi,iş yeri,tarlası,bağı iyi değildir memnun değildir;kiracıysa ev almak ister,yeni evlenecekse ev almak ister.Bu türden şartlayıcı zorluklardan ötürü elinde biraz birikmiş olan nakit vs. kredi gibi kaynakları kullanarak yakalayabilirse acil satışları almak ister,yakalayamaz ise pahalı olanı daha ucuza almak ister,tüm bunlar olamza, ise fiyat farkını göre göre alacaklı olur.Bu da alıcının zorunlu alış şemasıdır.Ancak bu da istisnadır,öncü gösterge değil,emsale yol açar ancak genel fiyatların  kabul gördüğünü göstermez.

Tüm bun açıklamalardan sonra durağanlık nasıl asılır soru kuşkusuz biz emlak sektörünü düşündürse de daha iyi analizini ekonomistleri ve yetkili mercelerin yapacağı bir gerçektir.Bunun yanında gayrimenkul söktörü ve emlak odaklı çalışmalarımızın bizlere kazandırdığı deneyimlerle şu izahı yapabiliriz;Daire,dükkan,parsel,bağ bahçe vg gayrimenkul ile ilgili alanlarda yeniden canlanmayı yapabilmek için herkesin aklına geldiği gibi fiyatlarda ucuzlama gerektiğidir.Gerekli olan bu ucuzlamaya maliyet engel olduğundan mümkün görünmüyor ise o halde hane halkı gelirini yükseltmek gerekir.Yani işçi ve memur mevcut durumdaki geliriyle alış yapamamaktadır.Döviz ve enflasyon odaklı gelir yükseltme toplumsal isteği artırıp teşvik edici olacaktır.Bununda ekonomik darlıktan zor olacak bir durum gözü ile bakılırsa,o zaman gayrimenkul alım-satımında tüm vergi ve masraflar kaldırılarak,faziler kredilerden düşürülerek,ödeme vadeleri uzatılıp,ödeme miktarları düşürülecek sağlam ,akla yatkın  projeler oluşturulursa yeniden bir etki ve hareketlilik ortamına dönülme şansına kavuşabilir.

Tabii biz ekonomist değiliz,diğer ayrıntıların ve tamamlaycı öğelerini anlatamayız.Ancak tek gerçek var 2019 yılan giderken durağanlık daha fazla kendini hissettirecektir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde inşaat odaklı çalışmalar ve istihdam ortamının duraklaması ise uzun süre olması halinde ekonomik derin faylara sebep olacaktır.

Herkes bir taraftan elini taşın altına koymalıdır.